YARIŞMA KURALLARI

YARIŞMA KURALLARI

 1. Yarışmaya göre; SEIKO Optik Türkiye Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden paylaşılacak olan “Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması” görselinin ve post metninin yayınlanmasından sonra; ilgili yarışma konusu çerçevesinde çekilecek fotoğraflar www.uzakveyakininbulusmasi.com web sitesi aracılığıyla SEIKO Optik Türkiye’ye gönderilmelidir.
 2. Yarışma, son başvuru tarihine kadar 18 yaşını dolduran ve üzeri yaşlardaki tüm amatör ve/veya profesyonel fotoğrafçılara açıktır.
 3. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Ödül kazanan kullanıcılar, jüri aracılığı ile SEIKO Optik Türkiye tarafından belirlenir.
 4. Her katılımcı, en fazla 2 (iki) adet sayısal eserle yarışmaya katılabilir. Fotoğrafa temayı anlatan isim ve kısa açıklama eklenecektir.
 5. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi gösteren ve jüriyi yanıltmaya yönelik fotoğraf üzerinden yapılacak her türlü müdahale ve değişikliği yapanlar hakkında yarışma kurallarının ihlali işlemi uygulanır. Katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

 1. SEIKO Optik Türkiye katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 1. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati ve yarışma şartları esastır.
 1. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj vb.) yarışmaya kabul edilmez.
 1. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 1. Jüri, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının ve/veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Jüri, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. İlgili duyurular uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden gerçekleştirilecektir.
 1. Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak SEIKO Optik Türkiye tarafından basılı hale getirilecektir. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflardan (photobook) fotokitap hazırlanacaktır. SEIKO Optik yarışmaya katılan tüm fotoğrafları sosyal medya sayfaları, arşiv ve imaj görseli vs. olarak eser sahibinin kim olduğunu belirtmek koşulu ile kullanma hakkına sahiptir.
 1. Kazanılan ödül devredilemez, değiştirilemez ve nakit karşılığı talep edilemez. Hediye, farklı bir yarışma ile birleştirilemez. Yarışma toplamında bir kişi bir kere ödül kazanabilir; birden fazla kazanamaz. Bir yarışmacı Facebook’ta, LinkedIn’de ve Instagram’da sadece 1 kez ödül kazanabilir.
 1. 13-Gönderilecek kayıtlar 300 Dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 1920 piksel olacak ve dosya boyutu 1Mb’tan az olmayacak ve 5Mb’ı da aşmayacak biçimde JPEG formatında uzakveyakininbulusmasi.com sitesindeki forma yüklenmelidir.
 1. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır.
 1. 14-SEIKO Optik Türkiye ve jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
 1. HDR (High Dynamic Range), insanlı veya drone vb. gibi insanız hava araçlarıyla çekilmiş fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya drone vb. gibi insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

 1. Yarışmacılar markanın Facebook, LinkedIn ve Instagram hesaplarını (/seikoopticalturkey) takip etmek zorundadır. Tüm duyurular SEIKO Optik Türkiye resmi Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden gerçekleştirilecektir.
 1. Kazanan yarışmacılar, SEIKO Optik Türkiye resmi Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden duyurulacaktır.
 1. Ödül kazanan kullanıcıya kullanıcı bilgilerinden, telefon ve/veya e-posta adresinden iletişime geçilerek ulaşılacaktır.
 1. SEIKO Optik Türkiye yarışma ödüllerini, tarihini, yarışma kapsamını, yarışma kurgu ve yapısını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.